stacje naprawy rowerów

Stacja naprawy rowerów to przyjazny środowisku mechanik samochodowy dla twojego pojazdu, z tym że pojazdem jest rower, a mechanikiem jesteś ty! Samoobsługowe stacje naprawy rowerów stanowią ogólnodostępne wiaty wyposażone w urządzenia pomagające użytkownikowi dokonania samodzielnej naprawy pojazdu. 

Co to jest – stacje naprawy rowerów

Usadowione w miejskich aglomeracjach urządzenia, w prosty sposób pozwalają osobie korzystającej ze stacji naprawy rowerów na szybką naprawę zaistniałych usterek uniemożliwiających bądź też utrudniających dalszą jazdę.

Samoobsługowe stacje naprawy rowerów

Stacje naprawy rowerów wyposażone są w pompkę z manometrem wraz z adapterami do różnego rodzaju zaworów umożliwiającą wyregulowanie stanu ogumienia oraz dopompowanie opon. Zestaw kluczy imbusowych oraz klucz płaski i nastawny przymocowanych stalową linką do wiaty pozwala na sprawdzenia oraz wyregulowanie stanu dokręcenia śrub w rowerze oraz wyregulowania hamulców rowerowych. Łyżki do zdejmowania opon pozwalają także na wymianę oraz założenie nowej dętki rowerowej.

Samoobsługowa naprawa na stacjach naprawy rowerów

Instrukcja obsługi umiejscowiona na stojaku urządzenia na stacji naprawy rowerów pozwala na intuicyjne dokonanie samodzielnej naprawy usterek przez rowerzystę. Wbudowany chwytak pozwalający na zawieszenie roweru daje użytkownikowi komfort dokonania samodzielnej naprawy oraz w razie potrzeby zapoznanie się z instrukcjami pomagającymi w naprawie usterki.

Rowerowe stacje naprawcze w miastach

Wciąż inwestujące w rozwój infrastruktury rowerowej miejskiej Trójmiasto stawia nowe samoobsługowe stacje naprawy rowerów w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz sąsiadujących miastach. Miasta stale monitorują stan stacji naprawczych oraz dokonują ich konserwacji, oraz inwentaryzacji. Pojawiający się problem z aktami wandalizmu utrudnia dbanie o sprawne funkcjonowanie samoobsługowych stacji naprawy rowerów.

Miasta proszą o kontakt na dane podawane na stronach urzędowych w przypadku zauważenia takich zachowań oraz pozostałych po nich skutków dewastacji. Samoobsługowa stacja naprawy rowerów cena waha się od 3 do aż 10 tysięcy złotych, stąd prośby urzędów miasta o poszanowanie dla urządzeń. Część samoobsługowych stacji naprawy ufundowana została poprzez fundacje, a także poszczególne organizacje spełniające rolę darczyńców, by zapewnić użytkownikom darmowe korzystanie z nich. Lista dostępnych stacji naprawy rowerów dostępna jest na stronie miast. Stacja naprawy rowerów to rozwiązanie nie tylko na długie trasy rowerowe.

Zobacz także  Jaką aplikację do jazdy na rowerze wybrać?