od ilu lat można jeździć skuterem

Zastanawiasz się, od ilu lat można jeździć skuterem? 2023 rok przynosi nowe możliwości? Dlaczego skuter elektryczny jest taki fajny? Przeczytaj artykuł do końca i przekonaj się, czy skuter elektryczny jest opcją dla Ciebie i czy możesz jeździć nim legalnie? 

Skuter elektryczny – co jest w nim fajnego?

Skuter elektryczny to doskonała alternatywa dla samochodu, czy skuterów benzynowych. Jest cichy i nie emituje spalin, przez co jest przyjazny dla środowiska. Koszty jego eksploatacji są znacząco niższe przez to, że cena prądu jest niższa od ceny benzyny. Co ciekawe, skutery elektryczne często charakteryzują się także bardzo dobrymi osiągami, co wspiera komfort jazdy. Nic dziwnego, że skutery elektryczne stają się coraz bardziej popularne nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie.

Zastanawiasz się nad skuterem elektrycznym, ale nie wiesz, od ilu lat można jeździć skuterem elektrycznym? W Polsce wystarczy mieć ukończone 14 lat i zdać egzamin państwowy.

Jak prawidłowo jeździ się skuterem elektrycznym?

Można jeździć skuterem 50 cm3 (pojemność skokowa silnika spalinowego) lub skuterem elektrycznym o mocy nie większej niż 4kW z prędkością konstrukcyjnie ograniczoną do 45 km/h. Do takiej jazdy uprawnia już kategoria AM. Jest to kategoria, którą objęte są pojazdy takie jak skutery, motocykle, czy quady. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, trzeba spełnić kilka warunków. Jeśli zastanawiasz się, od ilu lat można jeździć skuterem, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. 

Czy na skuter elektryczny trzeba mieć prawo jazdy?

Tak, na skuter elektryczny trzeba mieć prawo jazdy. Ale dobra wiadomość jest taka, że można na nim jeździć już w wieku 14 lat. Warunki, które musisz spełnić to:

  • ukończyć 14 lat,
  • zdać egzamin teoretyczny dotyczący zasad ruchu drogowego oraz przepisów dotyczących kierowania pojazdem kategorii AM,
  • zdać egzamin praktyczny, podczas którego będzie sprawdzana umiejętność prawidłowego kierowania pojazdem, a także znajomość przepisów dotyczących ruchu drogowego.
Zobacz także  Fontanna Neptuna - Skarb Gdańska

Jeśli chcesz dojeżdżać skuterem do szkoły, musisz zdać prawo jazdy kategorii AM, znać przepisy i zasady ruchu drogowego, a także bezpiecznej jazdy. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby przesiąść się z roweru lub hulajnogi elektrycznej, na nieco poważniejszy i bardziej wymagający pojazd. To także świetna alternatywa dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na paliwie.

Dwie osoby na jednym skuterze: czy można tak podróżować?

Marzy Ci się randka na skuterze z dziewczyną lub chłopakiem. I co teraz? Jak wygląda sprawa w przypadku skutera? Czy można podróżować we dwójkę? Zarówno w przypadku skuterów elektrycznych, jak i benzynowych, można jeździć z pasażerem. Jednak podstawowym warunkiem jest to, aby skuter posiadał odpowiednią liczbę miejsc, dostosowany układ hamulcowy i zawieszenie. Jeśli rozpoczynasz jazdę z pasażerem, upewnij się koniecznie, czy skuter jest w odpowiednim stanie technicznym i czy Twój pasażer lub pasażerka zna zasady bezpieczeństwa jazdy.