jazda rowerem

Rower, to nie tylko najlepszy przyjaciel małych dzieci, które niezwykle chętnie wsiadają na niego i pokonują coraz dłuższe trasy. W dzisiejszym świecie, coraz częściej podróżują nim także dorośli, a w ostatnich latach sklepy ze sprzętem rowerowym przezywają prawdziwe oblężenie. Skąd jego popularność? Między innymi stąd, że może on być sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami, a jazda na nim często zamienia się w prawdziwą pasję. Decydując się na rozpoczęcie przygody z dwoma kółkami, warto dowiedzieć się, jakie dokładnie niesie to ze sobą korzyści, a także kiedy zdecydowanie lepiej jest na niego nie wsiadać.

Odchudzanie dzięki jeździe rowerem

Ruch na świeżym powietrzu, to doskonały sposób na poprawę swojego zdrowia, oraz pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Kiedy więc mowa o aktywności poza domem, wielu ludzi wybiera właśnie jeżdżenie rowerem. Czy można dzięki niemu popracować nad sylwetką? Zdecydowanie tak! O czym w takiej sytuacji należy jednak pamiętać?

Kilogramy nie spadną od razu. Tak, jak i w przypadku każdego innego sportu, jazda rowerem nie da efektów z dnia na dzień. Jeżeli zamierzamy jeździć kilka minut dziennie, a przy tym czujemy, że to dla naszego organizmu znikomy wysiłek, to niestety szybko możemy się rozczarować. Zgubienie 1 dodatkowego kilograma wymaga spalenie około 7000 kcal, a jazda rowerem to około 400/500 kcal w ciągu godziny, zakładając, że jeździmy ze średnią prędkością 20 km/h. Podczas takich ćwiczeń, warto kontrolować puls oraz pamiętać o tym, że na wszystko potrzeba czasu. Nie warto więc szybko się zniechęcać.

Ważna jest regularność. Na początek dobrze jest, w miarę możliwości zamienić samochód na rower i wszystkie bliskie trasy pokonywać przy jego pomocy, zamiast wsiadać za kierownicę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, może się okazać, że poprawi się nasza kondycja i będzie nam dużo łatwiej wybrać się w dalszą drogę.

Zobacz także  Jaką aplikację do jazdy na rowerze wybrać?

Nie należy zapominać o diecie. Aby mieć energię i siłę do jazdy na rowerze, dobrze jest wprowadzić dodatkowo zbilansowaną dietę. 

Jak wpływa na zdrowie jazda rowerem?

Jakie jeszcze korzyści, poza możliwością utraty kilku kilogramów niesie ze sobą regularne korzystanie z roweru? Przede wszystkim może pomóc niwelować bóle stawów, zapobiega powstawaniu żylaków oraz zakrzepów żył, ponieważ pobudza krążenie.. To dobre rozwiązanie dla każdego, komu zależy na tym, aby mieć również zdrowy kręgosłup. Relaksująca jazda na dwóch kółkach to dobra metoda na zminimalizowanie stresu, jakie często bywa przyczyną depresji i innych zaburzeń na tle nerwowym.

Co dodatkowego daje jeszcze jazda rowerem?

Czy przesiadka na dwa kółka to tylko liczne korzyści dla zdrowia? Oczywiście, że nie! Dzięki takiemu rozwiązaniu wspierasz także planetę i zmniejszasz emisję spalin, jakie generują samochody. Jazda na rowerze to doskonała alternatywa dla samochodu, również dlatego, że bez problemu można wszędzie nim zaparkować. To doskonały sposób na spędzenie weekendu z przyjaciółmi oraz dziećmi, pomoże się zrelaksować, wyciszyć umysł oraz odpocząć od codziennych obowiązków.  Wybierając rower, warto jednak pamiętać, żeby przestrzegać ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa. Absolutnie zabroniona jest jazda rowerem po alkoholu! Za takie zachowanie grozić nam może solidny mandat, w wysokości nawet 2500 zł. Niewskazana jest także jazda rowerem po chodniku. ponieważ z założenia jest to miejsce dla pieszych i nie należy stwarzać tam dla nich zagrożenia.

Efekty jazdy na rowerze widać gołym okiem!

Pięknie wyrzeźbiona sylwetka będzie najlepszą nagrodą za godziny na rowerze. Smukłe i silne łydki oraz uda, proste plecy i przede wszystkim uśmiech na twarzy z pewnością pojawią się po tym, jak przesiądziemy się na rower. To niezwykle przyjemny i skuteczny sposób na to, aby zmniejszyć ryzyko depresji i poczuć się dobrze we własnym ciele. Jest to sport dla każdego, gdyż jazda rowerem bez uprawnień nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, przepisy jednak nie zwalniają z zachowania podczas takiej formy rozrywki trzeźwości. Jazda rowerem po alkoholu 2023 może nas kosztować całkiem duże pieniądze. Jedyne czego potrzebujemy to odrobina dobrej woli, rower i pozytywne nastawienie.

Zobacz także  Zwiedzanie Stoczni Cesarskiej bez przepustki