rozmiary opon rowerowych

Jakie są rozmiary opon rowerowych? Jakie wybrać i dlaczego to ma znaczenie? Rozmiar opon rowerowych jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru. Różne rozmiary opon mogą wpływać na prędkość, komfort i wygodne prowadzenie jednośladu. Ważne jest, aby zrozumieć różne dostępne rozmiary i ich wpływ na jazdę. Sprawdź w naszym artykule, dlaczego rozmiar opon rowerowych ma znaczenie!

Porównanie rozmiaru opon

Rozmiary opon rowerowych tabela pomoże Ci dobrać odpowiedni rozmiar opon do Twojego roweru. Znajdziesz w niej rodzaj roweru np.: rower dziecięcy, BMX, rower MTB i przypisany do roweru rozmiar opon wyrażony w calach np.:  20, 24, 28,29. Oprócz średnicy opon ważna jest również ich szerokość. Szerokość opon to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ szersze opony zapewniają lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach, podczas gdy węższe opony lepiej nadają się do jazdy z dużą prędkością po gładkiej drodze. Znajomość odpowiedniego rozmiaru i szerokości opon dla Twojego roweru może pomóc Ci cieszyć się bezpieczniejszą i bardziej komfortową jazdą. Zrozumienie podstawowej terminologii dotyczącej rozmiarów opon jest niezbędne dla każdego rowerzysty. Dlaczego waży jest rozmiar opon rowerowych? Znajomość różnych typów rozmiarów kół, opon i felg rowerowych jest ważna, aby mieć pewność, że Twój rower jest bezpieczny, a jazda nim będzie pełna satysfakcji. Znajomość różnych rozmiarów opon może również pomóc w doborze odpowiedniego typu opon do Twojego roweru i specyfiki jazdy.

Systemy rozmiaru opon

Wiedza jak wybrać odpowiednią szerokość opon do roweru szosowego lub górskiego jest niezbędna do bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Właściwa szerokość opon będzie zależała od rodzaju terenu, w którym jeździsz, warunków, w jakich jeździsz, oraz typu posiadanego roweru. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiednią szerokość opon zarówno do kolarstwa szosowego, jak i górskiego. Dzięki tej wiedzy możesz upewnić się, że Twoje opony sprostają zadaniu oraz zapewnią płynną i komfortową jazdę. Najważniejszym celem opony, jest zapewnienie przyczepności do nawierzchni, po której jedziesz. Dzięki temu opona stabilizuje i kontroluje ruch rowerzysty po określonej nawierzchni. Wzór bieżnika na każdej oponie pomaga określić, jak dobrze przyczepia się ona do nawierzchni. Opony są dostępne w różnych szerokościach (system francuski, o którym więcej przeczytasz niżej) np.: 26 mm, 700C, 27,5 × 2,4, 29 × 2,0 cala i 29 × 1,8 cala (650B). Szersze opony zapewniają lepszą przyczepność w trudniejszym terenie niż wąskie opony, ponieważ jest w nich więcej gumy. Podsumowując, do kolarstwa szosowego lepiej sprawdzają się węższe opony, a do górskiego szerokie i z dużym bieżnikiem.

Zobacz także  Efekty i korzyści z jazdy rowerem

Przelicznik rozmiaru opon

Wybór odpowiedniego rozmiaru opon do jednośladu to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Może to mieć wpływ na osiągi i bezpieczeństwo Twojego roweru, a także na zużycie bieżnika opon. Rozmiary opon rowerowych licznik pomoże, przy wyborze rozmiaru opony należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym wzór i mieszankę bieżnika, tabelę kompatybilności szerokości obręczy, nośność, indeks prędkości i inne. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, możesz mieć pewność, że wybierzesz idealny rozmiar opon do swojego roweru. „Mieszanka” opony odnosi się do konsystencji i twardości gumy. Im twardsza mieszanka, tym lepsza odporność opony na przebicie i zużycie. Z przelicznikiem rozmiaru opon rowerowych związane jest pojęcie ETRTO. Jest to skrót od Europejskiej Organizacji Technicznej ds. Opon i Dętek.  Instytucja powstała w latach sześćdziesiątych z inicjatywy większości przedstawicieli przemysłu oponiarskiego w Europie. Zadaniem instytucji było ujednolicenie systemu, w jakim podawane są rozmiary opon. Organizacja wprowadziła międzynarodowy i jednolity system zapisu i produkcji opon. System dotyczył nie tylko opon rowerowych, ale również montowanych w nich wentyli. Jak wygląda standard zapisu zaproponowany przez ETRTO? Składa się on z dwóch liczb, które są oddzielone od siebie myślnikami. Pierwsza liczba jest zazwyczaj trzycyfrowa i oznacza średnicę wewnętrzną opony lub średnicę zewnętrzną felgi. Jeśli ujrzysz taki zapis: 630-40, to oznacza on, że średnica wewnętrzna opony wynosi 630 mm, a jej rozpiętość zewnętrzna 40 mm. W ten sposób bardzo często oznacza się rowery przeznaczone do jazdy w terenie. Oprócz takiego zapisu możesz spotkać się również z zapisem angielskim. W tym zapisie używa się cali. Możesz ujrzeć na oponie rowerowej taki zapis: 26 × 2 cale. Co on oznacza? Pierwsza liczba to zewnętrzna średnica opony, a druga odnosi się do jej szerokości. łatwo te jednostki zmienić na system metryczny. Przyda się do tego znajomość tego, ile cal ma centymetrów. Przypominamy: jeden cal to 2,54 centymetra. W Polsce pomimo systemu metrycznego często w odniesieniu do opon rowerowych używa się systemu calowego. Wielu rowerzystów jak usłyszy, że opony mają 20,24 lub 28 cali wie jakiej wielkości one są. Oprócz systemu angielskiego spotkamy również system francuski. Możesz spotkać się z zapisem, który na pierwszy rzut oka wiele Ci nie powie. W tym systemie opony są oznaczone np.: 700 × 40 C, 700 × 30 C. jak widzisz system ten, przy opisie opon korzysta aż z trzech elementów: dwóch liczb i jednej litery. Co to oznacza? Rozważmy taki przykładowy opis: 700 × 37 C. Liczba 700, to w tym przypadku rozmiar zewnętrznej średnicy, który jest podany w milimetrach. Druga liczba to szerokość opony uzupełniona o literę (w tym wypadku C). Litera jest nośnikiem dodatkowych informacji. najczęściej używa się liter, od A do D.  A to są opony najwęższe, a D najszersze. System francuski jest dość skomplikowany, dlatego bardzo rzadko się go używa.

Zobacz także  Zwiedzanie Stoczni Cesarskiej bez przepustki

Jakie są rozmiary opon rowerowych dla dzieci?

Jak wybrać rozmiary opon rowerowych dla dzieci? Aby dziecko mogło bezpiecznie i przyjemnie korzystać ze swojego roweru, należy oprócz opon dobrać do niego sam pojazd. Podstawowym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest wzrost dziecka. Wzrost pozwala określić rozmiar ramy rowerowej oraz kół i opon. Jeżeli szukasz jednośladu, dla swojego maluch w dzisiejszych czasach nie będziesz miał z tym najmniejszego problemu. Rynek jest pełen rowerów różnej wielkości. Dla swojego dziecka znajdziesz odpowiedniej wielkości rower do jady terenowej, jak i szosowy. Przed wyborem roweru. zwłaszcza jeśli kupujesz pojazd online, koniecznie dokładnie zmierz swoje dziecko. Jeśli chodzi o rodzaj roweru, to dla dzieci do dwóch lat najlepszym wyborem będzie rower biegowy. Starsze dzieci w wieku do 4 lat powinny jeździć na rowerze o rozmiarze kół 12”. Dla pięciolatków sprawdzą się już rowery, o rozmiarze opon 14”, a sześciolatkowie będą bezpiecznie jeździły na rowerze 16”. Pamiętaj jednak, że wiek dziecka jest jedynie podpowiedzią. Tak jak wspomnieliśmy, rozmiary opon rowerowych dla dzieci wybieraj według kryterium, którym jest wzrost dziecka. Dzieci w tym samym wieku mogą znacząco różnić się wzrostem i potrzebować rowerów o różnej wielkości. Musisz to kryterium mieć to na uwadze.