Kiedy pogoda staje się coraz ładniejsza, wiele osób myśli o tym, aby wyrwać się choć na chwilę do innego miasta, pozwiedzać, odpocząć i odetchnąć innym powietrzem. A co gdyby połączyć to z wypadem nad morze? Tutaj od razu na myśl nasuwa się Gdańsk.
Mamy tu i miasto, i morze, i zabytki i przyrodę. Jest ono także doskonałą bazową wypadową nad polskie morze, na dzikie plaże czy niewielkie, rybackie miejscowości. A atrakcjami w Gdańsku możemy spokojnie zapełnić sobie kilka dni. Wystarczy skorzystać z kilkudziesięciu gotowych pomysłów na zajęcia dla dzieci i dorosłych, które znajdziecie w poniższym artykule.
Gdańsk – atrakcje turystyczne
Zacznijmy więc od postaw czyli gdańskiej starówki. Tutaj znajduje się jej centrum czyli fontanna Neptuna. Pierwszym pomysłem na zwiedzanie jest po prostu spacer i przyglądanie się przepięknym frontom odnowionych mieszczańskich kamienic. Idźmy ulicą Długa i Długim Targiem – trasa nazywana jest Traktem Królewskim. Spacer zaczynamy od podziwiania Bramy Złotej i Kontynuujemy do Bramy Zielonej.
Koniecznie zwracajmy na detale architektoniczne kamienic, a szczególnie na ich perłę – Dwór Artusa. Obok znajduje się Dom Ławy, gdzie możemy podziwiać modele okrętów, zwisające z sufitu. Jednak może najdzie nas ochota, aby poznać gdańskie kamienice nieco bliżej? Wtedy koniecznie wybierzmy się do Domu Uphagena, który znajduje się także przy ulicy Długiej. Zorganizowano tam Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. To prawdziwa podróż w czasie! Przenosimy się bowiem do domu bogatego gdańskiego kupca z końcówki XVIII wieku.
Przy wejściu mijamy kupiecki kantorek, a potem zaczynają się salony – złoceniami, ogromnymi malowidłami, obrazami, rokokowymi meblami. Przepych pomieszczeń zachwyca, dodatkowo możemy dowiedzieć się jak żyli ludzie 250 lat temu, ponieważ odrestaurowano także pomieszczenia bardziej użytkowe, jak izba kucharki, spiżarnia i kuchnia. Po wyjściu możemy zboczyć na ulicę Mariacką – jedną z najbardziej romantycznych na starówce, gdzie znajdziemy liczne kawiarnie i sklepy z bursztynem. Jeśli już jesteśmy na starówce, zajdźmy także do Ratusza – można zwiedzać go w środku i naprawdę poczuć atmosferę tego, jak bogatym miastem był przed laty Gdańsk. Plącząc się po uliczkach trafimy także na Wielką Zbrojownię – warto ją obejść i podziwiać kunszt architektów.
Warto także zahaczyć o najsłynniejszy gdański kościół czy Bazylikę Mariacką. Jeśli jesteśmy tu wieczorami, obok znajduje się piękna, podświetlana fontanna. Kolejnym punktem może być zaś spacer nadbrzeżem Motławy, do którego dojdziemy wychodząc przez Bramę Zieloną. Idąc tamtędy nie możemy zauważyć jednego z symboli tego portowego miasta, słynnego chyba na całą Europę. To oczywiście drewniany, XV – wieczny Żuraw. W jego wnętrzach również znajdziemy muzeum, pozwalające poczuć klimat portowego miasta. Jednak w Gdańsku znajdziemy przecież nie tylko historię sprzed kilkuset lat. Obowiązkowym punktem jest oczywiście Stocznia Gdańska, miejsce symboliczne dla najnowszej historii Polski. Trasa zwiedzania trwa około 1.5 h i obejmuje takie miejsca jak teren dawnej Stoczni, Muzeum Sali BHP, Szlak Stoczni Cesarskiej. Obok funkcjonuje bardzo nowoczesne Europejskie Centrum Solidarności, gdzie dowiemy się więcej o historii tego ruchu i czasach PRL.
Znajdziemy tu także słynny pomni Trzech Krzyży, Dla fanów historii najnowszej gratką będzie także nowoczesne Muzeum II Wojny Światowej. Oczywiście warto także zobaczyć słynne Westerplatte. A jeśli już mamy dość historii to co robić w Gdańsku? Fani geologii i biżuterii na pewno docenią Muzeum Bursztynu w zbudowanym przez Krzyżaków Wielkim Młynie. A co można robić w gdańsku, jeśli uwielbia się naukę? Odwiedzić Centrum Hevelianum – to interaktywne miejsce skierowane jest i do dzieci i do dorosłych – a tematem jest nauka w każdym jej aspekcie. Ci, którym mało nauki, mogą też wybrać się do Narodowego Muzeum Morskiego. Z dzieciakami warto wybrać się także na koło widokowe – to ogromna frajda i możliwość zobaczenia całego miasta z góry. Jeśli mowa o panoramie Gdańska, to warto także wspiąć się na Górę Gradową – widok jest piękny.
Jeśli nasz urlop nie wypada w letnie dni, możemy zadać sobie pytanie, co robić w Gdańsku zimą? Oczywiście, możemy zwiedzać wszystkie wymielone wyżej muzea ale i odwiedzić piękny jarmark bożonarodzeniowy z lokalnymi produktami. Zresztą, poza sezonem polskie wybrzeże trochę zamiera, co jest gratką dla miłośników spokoju. Pójdźmy na spacer brzegiem morza, pojedźmy na łyżwy na sopockim molo. Skoro zaś mowa o jarmarkach, nie możemy przegapić tego najsłynniejszego.
Mowa oczywiście o Jarmarku Dominikańskim. Jego historia sięga XIII wieku i jest to to bezprecedensowy event. Towarzyszy mu mnóstwo wydarzeń kulturalnych, przede wszystkim koncerty, ale i Święto Chleba, w którym koniecznie trzeba wziąć udział. Jeśli zaś mało nam kultury, w Gdańsku znajdziemy Teatr Szekspirowski. Budynek wewnątrz nawiązuje do rozwiązań znanych z teatru elżbietańskiego, można w nim poznać historię teatru i obejrzeć spektakl pod gołym niebem. Możemy także wybrać się do Filharmonii Bałtyckiej. Fani sztuki bardziej nowoczesnej zaś mogą wyruszyć śladami murali m.in, na gdańskiej Zaspie.
Mini Zoo w Gdańsku
Wiele osób, które decyduje się rodzinny wyjazd do stolicy Pomorza, zadaje sobie pytanie: co robić w Gdańsku z dziećmi? Atrakcji jest naprawdę mnóstwo! Zaczynając oczywiście od słynnego ZOO, które znajduje się w przepięknej Oliwie. Znajdziemy tam setki gatunków egzotycznych zwierząt. Jednak dzieci najczęściej pragną jednego – mini zoo. I taką atrakcję oliwski ogród oferuje. Spotkamy tu zwierzaki do głaskania – kozy, owce, a nawet alpakę.
A jeśli już jesteśmy w Oliwie, to możemy wsiąść w kolejkę podmiejska i wysiąść w Gdyni, gdzie znajduje się Akwarium Morskie. W niezwykły sposób wprowadza ono dzieci w podwodny świat. Będąc w tym mieście, koniecznie przespacerujmy się nad szerokimi alejami prowadzącymi do portu i zwiedźmy Dar Pomorza. Wracając zaś do tego, co zrobić w Gdańsku, możemy także wybrać się do Papugarni, w której na 250 m2 mieszka aż 60 tych ptaków. Jeśli mamy cały dzień na wycieczkę, można wyjechać pod miasto – w okolicach znajdziemy miejsca, gdzie rozpalimy ognisko, poznamy mieszkające na miejscy alpaki, króliki czy kucyki i spędzimy dzień na świeżym powietrzu. Jeśli zaś o tym mowa, jeśli chcemy jednak pozostać w obrębie miasta, koniecznie odwiedźmy Park Oliwski. Jest on pięknie utrzymany, a alejkami spacerują pawie. Spotkamy tu także kaczki i wiewiórki.
Dla dorosłych ciekawa może być także zabytkowa Katedra Oliwska. Koniecznie przespacerujemy się samą dzielnicą. Jej brukowane uliczki pełne są pięknych przedwojennych domów. A jeśli Gdańsk i natura – to oczywiście morze! Ciekawa plaża znajduje się w dzielnicy Brzeźno. Jest tam także piękne molo. Z Brzeźna możemy także wybrać się na spacer brzegiem morza do Jelitkowa. Jeśli zaś chcemy czegoś z placem zabaw dla dzieci i całą infrastrukturą, tramwajem dojdziemy na plażę w Stogach. Dla tych, którzy szukają ruchu polecany jest także świetnie utrzymany Park Regana, którym można dojść aż nad morski brzeg. la milusińskich frajdą może być także rejs katamaranem lub galeonem.
Jak najłatwiej dojechać do Gdańska?
Do stolicy Pomorza najłatwiej dostać się samochodem lub pociągiem. Kolej dojeżdża tu praktycznie z każdej większej miejscowości. Jadąc autem z popołudnia lub centrum Polski możemy wygodnie skorzystać z autostrady A1. Gdańsk posiada także port lotniczy, obsługujący loty krajowe, jednak najczęściej w sezonie są one dość drogie. Po samym mieście możemy przemieszczać się nie tylko transportem kołowym, ale i szybką kolejką SKM, która dowiezie na także do Sopotu czy Gdyni.
Noclegi w Gdańsku
Jak każde duże miasto, Gdańsk dysponuje sporą bazą noclegową. Znajdziemy tam liczne hotele – zarówno hostele z wieloma łóżkami, jak i eleganckie, czterogwiazdkowe rezydencje/ Oczywiście oprócz tego warto przejrzeć ofertę prywatnych kwater do wynajęcia w popularnych serwisach – znajdziemy i luksusowe apartamenty w centrum z jacuzzi w łazience i zwykłe mieszkania w dobrym standardzie. Na pewno przed sezonem i dużymi wydarzeniami jak Jarmark Dominikański nocleg trzeba rezerwować wcześniej.
Jak widać, Gdańsk to miasto pełne atrakcji – zachwycające, przyciągające i zaskakujące. Znajdziemy tu i morze, i historię i kulturę. Z pewnością potrzeba co najmniej kilku dni, aby w pełni poznać to miasto i nacieszyć się jego atmosferą. A z pewnością warto.