Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest i gdzie znajduje się Stara Orunia, a szkoda. Okazuje się bowiem, że jest to niezwykle intrygujący zabytek hydrotechniczny, który znajduje się w mieście Gdańsk. Co ciekawe, kiedyś był on wykorzystywany w roli rezerwuaru wody pitnej Gdańska. Współcześnie stanowi on jednak bardzo ważną na mapie Trójmiasta atrakcję turystyczną. Jeżeli interesuje nas zbiornik wody Stara Orunia, warto byłoby poznać najważniejsze fakty na jego temat.
Wówczas będziemy mieli świadomość tego, na co należy zwrócić uwagę odwiedzając to wyjątkowe miejsce. Bardzo przyda nam się także wiedza na temat tego, w jaki sposób można do Starej Orunii dojechać. Wbrew pozorom, dostanie się do tego miejsca może nie być tak łatwe, jak nam się wydaje. Aby nie pobłądzić, dobrze byłoby zawczasu się przygotować. Należałoby także zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi kosztami biletów należy się liczyć, jeśli chcemy odwiedzić to miejsce.
Najważniejsze fakty o zbiorniku
Jak już zaznaczono na wstępie, zbiornik wody Stara Orunia położony jest na terenie Gdańska. W niedalekiej odległości od zbiornika, o którym mowa, znajduje się zabytkowy Park Oruński. Budowa tego wyjątkowego obiektu została ukończona w roku 1869.
Jeżeli chodzi o istotniejsze przebudowy zbiornika, jedna z nich miała miejsce stosunkowo niedawno, bo w roku 2018. Zbiornik ten poddany został przebudowie, która miała na celu dostosowanie go do zwiedzania. Co ciekawe, w trakcie wykonywania niezbędnych prac, doszło do konserwacji stropów ceglanych, jak również do wymiany nakrycia zbiornika. Dzięki temu, doszło między innymi do znaczącego zwiększenia izolacji cieplnej.
Współcześnie, zbiornik wody Stara Orunia znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Został on do niej wpisany w roku 2019, a więc stosunkowo niedawno. Bardzo interesującym faktem na temat wspomnianego zbiornika jest to, iż stanowi on siedlisko nietoperzy, co zostanie omówione w dalszej części artykułu.
Zdecydowana większość osób, które chcą odwiedzić gdański zbiornik Stara Orunia, pragnie wiedzieć, czego może właściwie oczekiwać. Mało kto chce bowiem zwiedzać obiekt, nie wiedząc, co tak naprawdę się w nim znajduje. Przede wszystkim, warto mieć świadomość tego, że zbiornik ten powstał na bazie kwadratu. Długość jego boku to około 40 metrów. Jeżeli chodzi zaś o wysokość obiektu, wynosi ona nieco ponad 5 metrów. Warto wspomnieć także o ciekawym podeście, z którego rozciąga się niezwykle intrygujący widok na panoramę Gdańska.
Nosi on miano punktu widokowego Jerzy. Niektórzy twierdzą, że zbiornik wodny Stara Orunia prezentuje się w środku niczym efektowna katedra. Nie ma się temu co dziwić, bo we wnętrzu obiektu możemy podziwiać przepiękne i niesamowicie efektowne nawy i arkady. Ceglana konstrukcja wzbudza zachwyt nawet najbardziej sceptycznych odwiedzających, zwłaszcza że jest ciekawie podświetlona. Faktura cegieł również jest wyjątkowa. Będąc we wnętrzu obiektu, jakim jest Stara Orunia, z całą pewnością warto zdecydować się na wykonanie kilku zdjęć.
Najlepiej byłoby zabrać do tego miejsca dobry jakościowo aparat. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, smartfon również powinien nam wystarczyć. W Starej Orunii panuje także niesamowity i unikalny mikroklimat. Nawet jeżeli na dworze jest gorąco, wybierając się do Oruni, powinniśmy zabrać ze sobą jakieś cieplejsze odzienie. Wewnątrz może być bowiem nieco chłodnawo. We znaki może dać się nam także specyficzna wilgoć. Lekko wilgotne powietrze połączone z chłodem sprawia, że ciepła bluza bądź lekka kurtka będą jak najbardziej na miejscu. To właśnie ów specyficzny mikroklimat odpowiada za tak duże zainteresowanie nietoperzy, o których będzie mowa już za chwilę.
Nietoperze w Starej Orunii
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale zbiornik wody Stara Orunia Gdańsk stanowi największe siedlisko nietoperzy na Pomorzu. To właśnie między innymi z tego względu, obiekt ten stanowi siedlisko Natura 2000. Warto zaznaczyć, że wspomniany zbiornik stanowi miejsce zimowania nocków. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują nocek rudy oraz nocek łydkowłosy.
Na uwadze należy mieć także nocka dużego. Wiele zimujących w Starej Oruni gatunków nietoperzy zagrożonych jest wyginięciem. Jeżeli chodzi o liczebność nietoperzy, waha się ona w granicach od 100 do 800 osobników. Ze względu na to, że w Starej Oruni zimuje tak wiele nietoperzy, miejsce to wyróżnia się na tle całej Polski Północnej. Obserwacja nietoperzy może być szczególnie kusząca dla miłośników dzikiej, nieokiełznanej przyrody.
Jak dojechać do Starej Orunii?
Każdy, kto chce podziwiać nietoperze powinien udać się do zbiornika wody Stara Orunia to miejsce, do którego może udać się tak naprawdę każdy, kto chce podziwiać nietoperze i nie tylko. Jeśli marzy nam się wycieczka, dzięki której ujrzymy ten zabytek hydrotechniczny, powinniśmy zdobyć wiedzę na temat tego, jak do Oruni dojechać. Jak już zaznaczono wyżej, zbiornik ten położony jest w Gdańsku, a konkretniej w jego południowo-wschodniej części.
Można dojść do niego pieszo, od ulicy Nowiny na Oruni. Na spacer do tego wyjątkowego miejsca mogą pozwolić sobie między innymi osoby, które zamieszkują Trójmiasto. Taką formą dotarcia do zbiornika raczej nie będą jednak zainteresowani turyści z odleglejszych rejonów Polski. Na szczęście, w pobliże zbiornika można dostać się autobusem. Jeżeli zamierzamy dostać się we wspomniane miejsce w taki właśnie sposób, powinniśmy udać się na Dworzec Główny PKP i znaleźć odpowiednie połączenie. W razie czego, potrzebną pomoc uzyskamy u pracowników Dworca bądź u podróżnych. Najlepiej będzie wysiąść na przystanku „Nowiny”. Stamtąd dzieli nas już niespełna 15 minut spaceru do zbiornika wody Stara Orunia. Równie dobrze, możemy jednak dojechać do owego zbiornika własnym samochodem.
Najlepiej będzie zdecydować się na dojazd od strony ulicy Nowiny. Trzeba jednak liczyć się z dosyć dużym ruchem samochodowym, zwłaszcza latem. Jeżeli nie czujemy się zbyt dobrze za kółkiem, lepiej będzie udać się do Starej Oruni autobusem. Pozwoli nam to zaoszczędzić ewentualnych nerwów związanych z próbą dotarcia do obiektu.
Zbiornik wody Stara Orunia – ile kosztują bilety?
Jeżeli interesują nas odwiedziny w Starej Orunii, powinniśmy dowiedzieć się, jakiego rodzaju zbiornik wody Stara Orunia bilety oferuje. Otóż okazuje się, że cena biletów jest niesamowicie atrakcyjna. Wynosi ona bowiem jedyne 15 złotych. Cena ta będzie dla zdecydowanej większości turystów korzystna. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obiekt ten będziemy mogli zwiedzać w okresie od czerwca do sierpnia. Na szczęście, jest to okres wakacyjny.
Właśnie z tego względu, wiele osób będzie miało realną okazję na ujrzenie tego zabytku hydrotechnicznego. Lato jest bowiem czasem urlopów wypoczynkowych. Wiele osób będzie wypoczywało w nadmorskich miejscowościach, a więc także i w Trójmieście. Jeżeli pokusimy się o wyjazd do Gdańska, naprawdę warto zdecydować się na obejrzenie Starej Orunii. Zróbmy to przede wszystkim wówczas, jeżeli jesteśmy miłośnikami zagrożonych gatunków fauny, do których należą zimujące we wspomnianym zbiorniku nietoperze.