Łódź jest miastem położonym w centralnej części Polski. Co warto zobaczyć w Łdozi? Niegdyś słynęła z licznych fabryk włókienniczych, a obecnie jest miastem pełnym zabytków z industrialnym klimatem. Przed wieloma laty, w Łodzi spotkać można było przedstawicieli wielu różnych narodowości. Żyli tutaj Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Miasto słynęło zatem z różnorodności etnicznej i narodowej.
Wiele starych budynków zostało odnowionych, a oprócz niezwykłej architektury, Łódź jest miejscem licznych deptaków, parków, rzeźb i niezwykłych murali. Turyści wybierający się na wycieczkę do tego miejsca zapewne zadają sobie podstawowe pytanie, czyli: Łódź – co warto zobaczyć? Wizytówką Łodzi jest słynna Manufaktura, która mieści się na 3 hektarach powierzchni miasta. Będąc w Łodzi, koniecznie warto, chociażby na chwilę udać się do Manufaktury, gdzie można zrobić zakupy w jednym z licznych sklepów. Warto mieć na uwadze fakt, iż łódzka Manufaktura to druga pod względem wielkości galeria handlowa w Europie. Oprócz centrum handlowego znajduje się tutaj także hotel, kręgielnia, centrum konferencyjne, muzea, a nawet klub dyskotekowy.
W Manufakturze znajduje się Centrum Nauki Experymentarium, które będzie idealnym miejscem na wycieczkę z dziećmi. Tuż obok znajduje się Muzeum Fabryki, czyli idealne miejsce dla fanów historii. Przystankiem, którego nie można pominąć w czasie wycieczki po Łodzi, jest znana na całą Polskę, ulica Piotrkowska. Ulica Piotrowska jest klasyką jeśli chodzi o zwiedzanie tego miasta.
Klasyka – ulica Piotrkowska
Ulica Piotrkowska to jedna z najdłuższych ulic w całej Europie. Jej długość wynosi ponad 4 km. Kilkadziesiąt dekad temu, najsłynniejsza ulica Łodzi łączyła Piotrków Trybunalski ze Zgierzem. Ulica Piotrowska zaczyna się na placu Wolności, a kończy się na placu Niepodległości. Z placu Wolności tylko kawałek dzieli od słynnej Manufaktury.
Ulica Piotrkowska to cała masa wszelkiego rodzaju sklepów, ale oprócz części handlowej, znajdzie się tutaj sporo atrakcji dla osób, które preferują zwiedzanie niż robienie zakupów. Jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się na ulicy Piotrkowskiej jest Biała Fabryka, czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa. Jest to przykład jednego z najstarszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce. Przed laty znajdowała się tutaj fabryka Ludwika Geyera. Biała Fabryka uznawana jest za symbol włókienniczej przeszłości Łodzi. Będąc na ulicy Piotrkowskiej, szczególną uwagę przykuwają pomniki z brązu, które przedstawiają ludzi siedzących na ławeczkach. Są to rzeźby przedstawiające słynne osoby, które mają związek z Łodzią. Jedną z piękniejszych kamienic znajdujących się na ulicy Piotrkowskiej jest budynek zwany kamienicą ze smokami.
Ta kamienica łączy różne style architektoniczne, a będąc przy tym obiekcie, warto wejść w bramę i zajrzeć w klatkę po prawej stronie. Znajduje się tam przepiękny witraż. Ulica Piotrkowska pełna jest pięknych kamienic, rzeźb i pomników. Jednym z bardziej uroczych rzeźb, jest rzeźba przedstawiająca Misia Uszatka, który z mapą w łapce i plecakiem na plecach wita turystów będących w Łodzi. Na tym jednak nie kończy się lista atrakcji tego miasta. Łódź i okolice – co warto zobaczyć?
Wizyta w Off Piotrkowska
Łódź może być miejscem idealnym do nawiązania wielu ciekawych znajomości z innymi ludźmi. Istnieje kilka miejsc, do których warto się udać, aby zaznać życia towarzyskiego. Jednym z najlepszych przykładów takiego miejsca jest Off Piotrowska, czyli projekt stworzony dla urozmaicenia życia kulturalnego i towarzyskiego dla mieszkańców oraz turystów miasta. Off Piotrkowska to miejsce idealne na wszelkiego rodzaju spotkania towarzyskie.
Znajduje się tutaj mnóstwo restauracji, kluby muzyczne, klubokawiarnie, domy projektantów mody, sale prób, showroomy. Lista miejsc jest naprawdę spora. To idealny punkt na mapie Łodzi dla osób, które pragną doświadczyć różnych wrażeń. Wszystko skumulowane jest w jednym miejscu. Cały ten kulturalny projekt realizowany jest w miejscu, gdzie niegdyś działała fabryka przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa. Projekt ruszył pod koniec 2011 roku, a jego pomysłodawcą był Michał M. Styś.
Pasaż Róży w Łodzi
Jednym z piękniejszych zakątków ulicy Piotrkowskiej jest Pasaż Róży. Aby dojść do tego niezwykłego miejsca, wystarczy przejść przez bramę kamiennicy numer 3. Na tyłach kamiennicy znajduje się podwórko, które zostało wyłożone mozaiką z luster. Oprócz podwórka kawałkami szkła obłożono także fasady budynków, a także gzymsy i małe zakamarki. To niezwykłe miejsce zwane jest również Zaczarowanym Podwórkiem. Światło, które odbija się od tysięcy kawałków szkła, daje niesamowite wrażenie. To miejsce atrakcyjne jest w dzień – wtedy jest tu bardzo jasno za sprawą gry świateł, ale w czasie bezchmurnych nocy efekt zapiera dech w piersiach.
Całe podwórko jest wtedy sztucznie oświetlone za sprawą księżycowego światła, które jest odbijane przez lustrzaną mozaikę. Autorką pomysłu na stworzenie tego magicznego miejsca jest Joanna Rajkowska. Kobieta pracowała nad mozaiką przez dwa lata, z pomocą studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Pasaż Róży został stworzony z myślą o osobach niewidomych. Córka autorki projektu – dziewczynka imieniem Róża – była niewidoma. Joanna Rajkowska pragnęła zwrócić uwagę ludzi na to, żeby nauczyć się doceniać możliwość widzenia i obserwowania świata za pomocą zmysłu, jakim jest wzrok. Odwiedzając Łódź, a zwłaszcza będąc na ulicy Piotrkowskiej, Pasaż Róży jest zakątkiem naprawdę wartym uwagi. To miejsce niezwykłe i magiczne, więc warto wstąpić tutaj, choć na kilka chwil.
Łódź Fabryczna – co warto zobaczyć
Więc co warto zobaczyć w Łodzi i okolicach?Ulica Piotrowska i Manufaktura to jednak nie wszystko. Łódź i okolice – co warto zobaczyć w następnej kolejności? Łódź to miasto pięknych murali, które zachwycą niejednego. To również miasto jednorożców – znajduje się tutaj Dworzec Tramwajowy Centrum, który znany jest jako stajnia dla jednorożców. Dworzec ma dach pokryty kolorowymi płytkami. Niedaleko można podziwiać pomnik jednorożca, który koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w pobliżu. Mówiąc o dworcach, nie można zapomnieć o najsłynniejszym dworcu Łodzi. Mowa o Dworcu Łódź Fabryczna. Łódź Fabryczna – co warto zobaczyć? Dworzec Łódź Fabryczna to budynek znany na skalę światową. To jeden z najbardziej nowoczesnych dworców w Europie.
Posiada trzy poziomy, a stacja kolejowa, na której znajdują się cztery perony i osiem torów, położona jest 16,5 m pod ziemią. 8 metrów pod ziemią znajdują się kasy biletowe, poczekalnia i obiekty komercyjne, a także pomieszczenia dla pracowników i dyrekcji. Dworzec Łódź Fabryczna łączy komunikację autobusową z koleją dalekobieżną i międzymiastową. Dach budynku składa się z połączonych ze sobą, stalowych ram, które są wypełnione trójkątnymi panelami. Światło, które wpada przez te panele, daje oryginalny efekt wizualny. Dworzec Łódź Fabryczna jest obiektem dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dworzec Łódź Fabryczna jest porównywany z dworcami w Berlinie oraz Wiedniu, a te uznawane są za wyjątkowe dzieła architektury.
Nawet jeśli nie planujemy żadnej podróży z dworca, warto poświęcić chwilę i odwiedzić to niesamowite miejsce.