Szukając ciekawych miejsc na weekendowe wypady i wakacyjne podróże warto wziąć pod uwagę polskie wybrzeże. Choć brzmi to może mało odkrywczo, poza najbardziej popularnymi lokalizacjami, takimi jak Międzyzdroje, okolice Kołobrzegu, Słowiński Park Narodowy czy Półwysep Helski, nad Bałtykiem jest jeszcze wiele miejsc, które również warto poznać. Jednym z nich jest Wyspa Sobieszewska.
Czym jest Wyspa Sobieszewska?
Wakacje na wyspie kojarzą się raczej z egzotyką. Okazuje się jednak, że również w Polsce możemy spędzić atrakcyjne wakacje poza stałym lądem. Wyspa Sobieszewska to tak naprawdę jedna z dzielnic Gdańska, która jednak nie leży na otwartym morzu, ale ze wszystkich stron otoczona jest wodą. Granice wyspy od północy wytycza linia brzegowa Bałtyku a dokładniej wody Zatoki Gdańskiej, natomiast od południa, wschodu i zachodu od stałego lądu oddzielają ją rzeki. Południową granicę stanowi Martwa Wisła, zachodnią Wisła Śmiała, natomiast granicę wschodnią wpadająca do morza — w otoczeniu rezerwatu przyrody Mewia Łacha — Wisła.
Wyspa Sobieszewska jest największą dzielnicą Gdańska, jednak nie ma ona nic wspólnego ze zurbanizowanym krajobrazem dużego miasta. Sobieszewo atrakcje i krajobrazy, jakie oferuje, zdecydowanie warte są polecenia. To piękny zakątek obfitujący we wspaniałe nadmorskie panoramy, malownicze lasy, szerokie plaże i siedliska wielu gatunków ptaków. Na wyspie położonych jest kilka osiedli. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna funkcjonuje przede wszystkim w sezonie letnim. Hotele, domki letniskowe, duży camping, apartamenty i pokoje do wynajęcia oraz bary i restauracje — każdy turysta znajdzie coś odpowiadającego jego standardom – w Sobieszewie atrakcji jest więcej niż dużo.
Prawdziwe atrakcje Wysypy Sobieszewskiej
Atrakcje Sobieszewo posiada liczne i różnorodne. Wyspa obfituje w wiele ciekawostek turystycznych — przyrodniczych, jak i historycznych. Dla pasjonatów przyrody gratkę stanowią przede wszystkim siedliska licznych gatunków ptaków żyjących w tej okolicy. Wyspa ma w swoich granicach dwa rezerwaty — Rezerwat Przyrody Ptasi Raj, usytuowany przy ujściu Wisły Śmiałej oraz Rezerwat Przyrody Mewia Łacha przy ujściu Wisły. W granicach rezerwatu Ptasi Raj leżą dwa jeziora. Jest on ostoją wielu gatunków ptaków, między innymi rybitwy czubatej, łabędzia niemego, gęsi białoczelnych, żurawi czy ostrygojadów. Mewia Łacha to rezerwat, w którym oprócz licznych gatunków ptaków można spotkać także foki szare i foki pospolite, a także bobry czy lisy. Odwiedzając Mewią Łachę, możemy dotrzeć do miejsca, w którym Wisła wpada do Bałtyku. Oba rezerwaty to również siedliska wielu rzadkich gatunków roślin. Zarówno Ptasi Raj, jak i Mewią Łachę można zwiedzać, poruszając się wyznaczonymi ścieżkami. W rezerwatach usytuowano wieże obserwacyjne i platformy widokowe, które umożliwiają podglądanie ptaków i podziwianie panoramy.
Jedną z ciekawszych atrakcji Sobieszewa jest udostępniony do zwiedzania Zbiornik Wody Kazimierz. Jest to aktywnie działająca wieża ciśnień, która funkcjonuje jednocześnie jako obiekt edukacyjny i wieża widokowa. Budowla jest jedną z atrakcji Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Panorama, jaka roztacza się z góry, jest wyjątkowa. Obejmuje całą wyspę, począwszy od ujścia Wisły Śmiałej na zachodnim krańcu przez wody Zatoki Gdańskiej, szerokie piaszczyste plaże i nadmorski pas sosnowego lasu od północy, bezleśne równiny na południu, skończywszy na ujściu Wisły na wschodzie. Wieża ma wysokość 33 m, taras widokowy znajduje się około 10 m ponad koronami drzew. Poszukując ciekawych miejsc pod hasłem „Sobieszewo atrakcje” nie można przegapić tego obiektu.
Ciekawym zabytkiem techniki leżącym na terenie Wyspy Sobieszewskiej jest śluza w Przegalinie. Wybudowaną ją w 1895 roku w trakcie budowy nowego ujścia Wisły. Korekta biegu Wisły oraz odcięcie jej starego koryta — nazwanego później Martwą Wisłą — wymagało stworzenia śluzy, która do dziś łączy oba nurty. Śluza poza regulacją biegu Wisły służyła również jako przeprawa dla jednostek pływających. Już w XIX wieku miała ona dwa kanały — jeden dla małych jednostek takich jak tratwy, drugi, znacznie większy, dla żeglugi. W latach siedemdziesiątych XX wieku w miejscu przeprawy dla tratew powstała nowa, większa śluza dla żeglugi, stara zaś została zamknięta i stanowi ciekawy zabytek, który warto odwiedzić podczas zwiedzania wyspy. Zarówno sam kanał, jak i jego wrota znajdują się obecnie w rejestrze zabytków.
Kamienna Grobla oddzielająca Wisłę Śmiałą od Jeziora Ptasi Raj to kolejna ciekawa atrakcja turystyczna Wyspy Sobieszewskiej. Obecnie można zwiedzać tylko jej niewielki fragment, ale mimo to warto odwiedzić to miejsce. Grobla powstała w roku 1887. Ma szerokość około dwóch metrów a jej całkowita długość to trochę ponad kilometr. Kiedyś dostępna dla zwiedzających na całej długości stanowiła nie lada atrakcję. Spacer kamienną ścieżką otoczoną z obu stron wodą dostarcza niezapomnianych przeżyć. Mimo ograniczonej obecnie dostępności nadal stanowi ciekawą atrakcję Sobieszewa.
Ciekawe okolice wysypy
Spędzając wakacje na Wyspie Sobieszewskiej, warto również zwiedzić jej najbliższą okolicę. Gdańsk jako miasto z burzliwą historią oferuje turystom ogrom atrakcji. Liczne muzea, zabytki takie jak Ratusz Starego Miasta, Wielki Młyn, słynny budynek Poczty Polskiej, Stocznia, zabudowa ulicy Mariackiej czy odwzorowywany na wielu pamiątkach zabytkowy dźwig portowy nad Motławą to tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzenia. Zwiedzanie zabytkowych dzielnic miasta można połączyć z rejsem statkiem. Jednostki przewożące turystów kursują pomiędzy Śródmieściem a Sobieszewem. Warto jednak przed zaplanowaniem tej atrakcji zapoznać się ze szczegółowym rozkładem obowiązującym w danym sezonie.
Mikoszewo to miejscowość, którą od Wyspy Sobieszewskiej oddziela rzeka Wisła. Spacerując wzdłuż wału, można dotrzeć do jej ujścia, zwiedzając przy okazji tę część rezerwatu Mewia Łacha, która leży na prawym brzegu rzeki. Tutaj na uwagę zasługują spokojne plaże, na których obserwować można zamieszkujące rezerwat ptaki oraz odpoczywające na piasku foki.
Prawy brzeg Wisły oferuje również możliwość przejazdu Żuławską Koleją Dojazdową, która kursuje na linii Sztutowo-Mikoszewo.
Atrakcje dla dzieci w Sobieszewie
Atrakcje Sobieszewa i okolic, które z pewnością stanowią gratkę dla najmłodszych turystów, to oprócz wymienionych wyżej rezerwatów przyrody, punktów widokowych oraz ścieżek turystycznych także największy i najnowocześniejszy w Polsce most zwodzony, który umożliwia przeprawę przez Martwą Wisłę, łącząc Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem. Jest to fragment głównej drogi prowadzącej na wyspę i niewątpliwa atrakcja Sobieszewa, która z pewnością zrobi wrażenia na małych turystach.
Miłośnicy aktywnej turystyki znajdą na jej terenie wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. W całym wachlarzu atrakcji jest też coś dla młodszych i starszych fanów literatury przygodowej — mogą oni przemierzać okolicę śladami bohaterów książki „Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska”.
Ciekawym punktem zwiedzania okolicy i niewątpliwą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, będzie przeprawa promowa między Świbnem a Mikoszewem. To kolejne połączenie wyspy ze stałym lądem tym razem przy pomocy promu, który kursuje w sezonie wiosenno-letnim.
Sobieszewo atrakcje dla dzieci to nie głośne parki rozrywki, ale dla ciekawych świata maluchów to, co oferuje okolica, może być niezwykle interesujące i zachęcające do zgłębiania tajników historii, przyrody czy techniki.
Położenie Sobieszewa i atrakcje, które znajdziemy w najbliższej okolicy, sprawiają, że warto dodać je do listy miejsc, które trzeba odwiedzić.