stocznia gdańska zwiedzanie

Stocznia Cesarska jest to miejsce położone wzdłuż brzegu Martwej Wisły, w samym centrum pięknego Gdańska. W jej bliskim sąsiedztwie znajduje się dworzec kolejowy oraz Stare Miasto, co przyciąga turystów, którzy nie przyjechali do nadmorskiego miasta odpoczywać na plaży tylko zwiedzać jego najlepsze zakątki. 

Stocznia Gdańska i Muzeum Solidarności

Stocznia jest miejscem historycznym o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców Gdańska. Teren ten znany jest na całym świecie jako miejsce, dzięki któremu Europa Wschodnia się kształtowała, a dzisiaj jest taka, jaką wszyscy ją znamy. 

Historia stoczni

Swoją historię ten teren zaczął już bardzo dawno, bo pod koniec wieku XIV naszej ery. To wtedy, w roku 1380, Zakon Krzyżacki założył w tym miejscu Młode Miasto, zwane dokładnie „Jungstadt”. Miało być ono konkurencją dla tamtejszego Starego Miasta gdańskiego. W późniejszym czasie na terenie obecnej Stoczni Cesarskiej znajdowały się liczne składowiska drewna.

Doszło do rozbudowania systemu obronnego Gdańska. To wtedy w Młodym Mieście zaczęto rewolucję architektoniczną. Na jego terenie bowiem zaczęły pojawiać się bastiony oraz inne elementy zewnętrznych fortyfikacji. System przetrwał aż do ery napoleońskiej. O dane fortyfikacje toczone było wiele walk, w których udział brały oczywiście oddziały polskie. Teren ten następnie został włączony do utworzonego przez Napoleona Wolnego Miasta Gdańsk. Francuzi zrewolucjonizowali wcześniejsze Młode Miasto. Zaczął się w nim pojawiać, m.in. system obronny. Kolejnymi właścicielami ziemi zostali Prusacy, których zamiarem było na tym terenie utworzyć przystani oraz stoczni remontowej dla okrętów określonego typu. W roku 1853 doszło do zmiany nazwy na Stocznię Królewską.

Wtedy również stała się ona najważniejszym miejscem budowy okrętów wojennych w Królestwie Pruskim, a także główną bazą pruskiej marynarki. Niedługo później teren stał się Stocznią Cesarską. Podczas I wojny światowej oraz innych potyczek, do których doszło w następnych latach, Stocznia była głównym miejscem budowy łodzi podwodnych. W 1922 roku doszło tam do utworzenia Spółki, która budowała statki dla wielu zagranicznych państw, np. Brazylii, czy Australii.

Zobacz także  Jaką aplikację do jazdy na rowerze wybrać?

Około roku 1970 Stocznia Gdańska stała się największym pracodawcą w regionie, zatrudniano tam wówczas około 20 tysięcy osób! W marcu 2017 na terenie tego miejsca pojawiło się dwóch belgijskich deweloperów, którzy przedstawili zamiar przeobrażenia Stoczni w sposób nowoczesny, jednocześnie oddając hołd i całkowity szacunek całej jej historii.

Historia stoczni jest o wiele bardziej rozległa. Wszyscy odwiedzający mogą oczywiście poznać ją dokładnie podczas czynności – stocznia Gdańska zwiedzanie!

Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej w 2023

Zwiedzać Stocznię może obecnie każdy, turyści nie potrzebują już do tego przepustki. Stocznia Gdańska zwiedzanie 2023 zaczyna się dla każdego zainteresowanego przy historycznej Bramie II, całość trwa około 60 minut.

Śladami Solidarności

Podczas zwiedzania gdańskiej Stoczni Cesarskiej turyści będą mogli przejść się Śladami Solidarności, która doprowadziła do tego, jak miejsce to teraz wygląda i funkcjonuje. Wycieczka taka w niektórych uruchomi z pewnością dumę względem przodków.