lasy oliwskie

Gdańsk to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Polski. W mieście znajduje się kompleks leśny Lasy Oliwskie, przyciągający piękną przyrodą, którą można obserwować podczas spacerów lub też przemierzając las ścieżkami rowerowymi. Jest to doskonały kierunek na wiosenną wyprawę.

Lasy oliwskie mapa

Kiedy spojrzymy na mapę, zauważymy, że Lasy Oliwskie to część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W lesie są też trzy rezerwaty przyrody, mianowicie: Lasy w Dolinie Strzyży, Źródliska w Dolinie Ewy oraz Wąwóz Huzarów. Lasy oliwskie mapa pokazuje, że mają one aż 6 tys. ha, a więc mamy tu duże przestrzenie, z różnego rodzaju florą i fauną, w tym 50 proc. gatunków jest chronionych. 

Lasy oliwskie grzyby

Jeśli sprawdzamy lasy oliwskie grzyby, to warto pamiętać, że na obszarach rezerwatu nie można zbierać żadnych darów lasu, ponieważ są one pod ochroną. Niemniej grzybiarze mają do wyboru sporo połaci lasu, które są w pełni dostępne i na których mogą spokojnie szukać borowików  czy kozaków, a także grzybów rzadkich gatunków, takich jak np.: purchawica olbrzymia, flagowiec olbrzymi, tęgoskór pospolity, żagiew rozgałęziona, szmaciak gałęzisty czy czernidłak pstry.

Lasy oliwskie trasy rowerowe

Główny szlak rowerowy w obrębie Trójmiasta to wiedzie przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Można go rozpocząć w Gdańsku i jadąc przez lasy w Gdyni oraz Sopocie, zakończyć trasę w Kalwarii Wejherowskiej. To trasa dla wytrawnych rowerzystów, bo liczy aż 75 km. Część szlaku można poprowadzić właśnie przez Lasy Oliwskie. Warto tu zatrzymać się przy pomniku przyrody Kochanka Dominika. Urzekające są też poszczególne drogi, wpisane w lasy oliwskie trasy rowerowe, takie jak np. Dolina Ewy, Droga Marnych Mostów czy Droga Pionierów. Przez Lasy Oliwskie wiedzie też szlak Pętli pięciu dolin w Lasach Oliwskich. To ośmiokilometrowa przejażdżka, która rozpoczyna się i kończy przy kuźni wodnej (Dolina Powagi). W pętli jedziemy przez Dolinę Ewy, Dolinę Świeżej Wody, drogę wzdłuż granicy Trójmiejskiego PK (Owczarnia), Gliniastą Drogę, Węglową Droga, Dolinę Radości, Dolinę Schwabego.

Zobacz także  Sobieszewo atrakcje – zbiornik wodny

W wiosenny weekend zdecydowanie warto odwiedzić Lasy Oliwskie, które urzekają pięknymi nazwami równie pięknych miejsc. Nadmorski klimat połączony z leśnym dają możliwość zrelaksowania się i oddechu od codziennej bieganiny.