Zegar Pulsarowy w Gdańsku

Stary Rower i zegar pulsarowy

Łatwo go przegapić, szczególnie jeśli przez całą drogę wzrok mamy wlepiony w książkę. Na szczęście przejeżdżam tamtędy wystarczająco często, żeby go wreszcie zauważyć.

Przed Wami pierwszy na świecie zegar pulsarowy!

No dobrze, na zdjęciu widzicie tylko bajeranckie naklejki na szybie GPNT. Jeśli przyjrzycie się bliżej, w centralnej części zdjęcia zauważycie zarys prostokątnego ekranu. Ponieważ  trafiłam na miejsce przy mocnym słońcu, zamieniającym szybę w lustro, poniżej mojego wstawiam też zdjęcie z Wikipedii:

Zegar Pulsarowy w Gdańsku

Zegar Pulsarowy w Gdańsku

Co prawda nie jestem na bieżąco z branżą zegarmistrzowską, ale w momencie tworzenia był to najdokładniejszy zegar na świecie. W dodatku prawdziwie nieziemski, bo (również jako pierwszy) do pomiaru czasu wykorzystuje element pochodzący spoza naszej planety.

Pulsary. Mówiąc najprościej: to rodzaj gwiazd neutronowych, czyli tego, co na starość spotyka gwiazdy o dużej masie. Ostatni etap ich, nazwijmy to, życia. Dla ciekawych, link do schematu.
Owe pulsary wysyłają zadziwiająco regularne impulsy elektromagnetyczne. Regularne tak bardzo, że ci, którzy je odkryli, wzięli je za… sygnały nadawane przez obcą cywilizację. Poważnie.
Więcej o sposobie działania zegara na stronie MHMG.

Zegar pulsarowy powstał w 2011 roku, akurat na 400-lecie urodzin Jana Heweliusza. Wszystkie internetowe źródła jako lokalizację podają poddasze Kościoła św. Katarzyny. Możliwe więc, że ten znajdujący się w GPNT jest tylko tzw. repetytorem, a cały mechanizm, anteny i sprzęt nadal znajdują się w pierwotnym miejscu.
Nie byłby to jedyny repetytor naszego zegara. Jeszcze w roku jego powstania, ekrany zawędrowały do samego Parlamentu Europejskiego oraz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Koniec gadania. Łapcie filmik :)

Skróty: GPNT – Gdański Park Naukowo Technologiczny; MHMG – Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Źródła oraz szersze informacje: MHMG | Trójmiasto.pl | Wikipedia | GPNT