Wojskowy Cmentarz Francuski na Suchaninie [DH]

Długie, rzędy identycznych, prostych krzyży równo ustawionych na przystrzyżonym trawniku. Scena z amerykańskiego filmu? Nie. To Gdańsk i Wojskowy Cmentarz Francuski na Suchaninie.

Wojskowy Cmentarz Francuski
Źródło: mapy Google

Chociaż cmentarz jest ogólnodostępny, podejrzewam że odwiedzają go tylko ci, którzy wiedzą o jego istnieniu. Trudno się dziwić – z poziomu ulicy wygląda na zamknięty teren prywatny. Dopiero podchodząc bliżej można przekonać się, że kłódka wisi tylko dla formalności, a bramka jest otwarta.

Wojskowy Cmentarz Francuski

Na cmentarzu złożone są szczątki francuskich żołnierzy, jeńców wojennych, a także ofiar cywilnych zmarłych na terenie całej Polski podczas I i II Wojny Światowej. To jeden z największych francuskich cmentarzy poza granicami Francji. Łącznie spoczywa tu ok. 1500 osób, z czego tylko ok. 30 procent jest znanych z imienia i nazwiska.

Decyzja o stworzeniu wspólnego cmentarza zapadła już w latach 40. Wybrano miejsce, stworzono projekt, który wysłano do Francji i tam… zgubiono. Z braku kopii zapasowych cały projekt trzeba było stworzyć od nowa.

Jeszcze ciekawsza historia wiąże się z wyborem lokalizacji. Po zatwierdzeniu projektu i rozpoczęciu prac przygotowujących teren okazało się, że półtora wieku wcześniej, dokładnie w tym miejscu, założono już francuski cmentarz, na którym pochowano szczątki żołnierzy z czasów Wojen Napoleońskich. Nie było go jednak na mapach i wcześniej nikt z projektantów nie miał o tym pojęcia.

Cmentarz powoli zapełniał się, jednak oficjalne otwarcie odbyło się w 1961 roku, kiedy odsłonięto ufundowany przez rząd francuski pomnik: trzy krzyże i tablicę z inskrypcją po francusku: „Swoim Synom zmarłym za Francję w Polsce – wdzięczna Republika Francuska„.

Wojskowy Cmentarz Francuski

Rzędy krzyży z wyróżniającymi się na ich tle muzułmańskimi stelami robią niesamowite wrażenie, tym bardziej że nagrobki nie zdążyły jeszcze wyschnąć po padającym chwilę wcześniej deszczu.

Miejsce ma specyficzną atmosferę, może z racji wyjątkowego spokoju i wrażenia odcięcia od świata. Chociaż zaraz za drzewami biegnie całkiem ruchliwa droga, na miejscu jest cicho i pusto. Spędziłam tam sporo czasu, nie spotykając żywej duszy.

Wojskowy Cmentarz Francuski

Wojskowy Cmentarz Francuski

Wojskowy Cmentarz Francuski

Wojskowy Cmentarz Francuski

Wojskowy Cmentarz Francuski

Wojskowy Cmentarz Francuski

Wojskowy Cmentarz Francuski

Gorąco polecam zajrzeć w to miejsce osobiście, znajdziecie je tu:


Wyświetl większą mapę

Źródła: MMTrójmiasto | ZDiZ | Histmag