Rowerowy Gdańsk: statystyki w lipcu 2014

Na początku miesiąca mogłeś poczytać pierwszy na blogu wpis o statystykach rowerowych w Gdańsku – na podstawie dostępnych publicznie danych z zamontowanych w Gdańsku liczników.

Lada chwila zacznie się wrzesień, mamy więc ostatnią chwilę na nadrobienie statystyk lipcowych.
Zapraszam!

Na początek przypomnienie: liczby, którymi się bawię, to udostępniane przez Gdańsk dane z liczników rowerowych umieszczonych w pięciu punktach miasta. Na potrzeby swoich opracowań nadałam im symboliczne nazwy, pozwalające skojarzyć ich położenie: ManhattanHucisko, Molo, Opera i Uniwersytet.
Surowe dane  oraz informacje nt. sposobu ich zbierania znajdziesz w tym miejscu.

To jedziemy!

Na początek klasyka: liczba zliczonych rowerzystów w poszczególne dni miesiąca. Podobnie jak w przypadku czerwca, bez problemu znajdziesz ten jeden dzień, kiedy lało od rana do wieczora :)

Statystyki rowerowe w Gda?sku

Wyraźnie widać też, że z każdym miesiącem jeździmy więcej i więcej, a liczba rowerzystów rośnie prawie wykładniczo. Najbardziej na ścieżce nadmorskiej (zielona linia), gdzie liczniki są o połowę bardziej obciążone, niż w czerwcu.
Na pewno niemałą zasługę mają tu turyści i „niedzielni rowerzyści”, którzy wyciągnęli rowery przy okazji pięknej pogody.

Statystyki rowerowe w Gda?sku

Zwrot „niedzielni rowerzyści” potraktowałabym jednak z dużym przymrużeniem oka. Jeśli uważnie przyjrzysz się wykresowi miesięcznemu, zauważysz coś dziwnego. W każdy weekend liczba rowerzystów… spadała!

Wyraźnie widać to przy średniej stanu liczników w poszczególne dni. Nawet, jeśli wykluczyć wyjątkowo niesprzyjającą jeździe sobotę 12.08 (drugi wykres) weekend nadal pozostaje najmniej rowerową częścią tygodnia.

Tego się nie spodziewałam!

BzM_ŚredniaDniTygodnia_Lipiec2014 BzM_ŚredniaDniTygodnia2_Lipiec2014

Na dziś to tyle. Niezainteresowanym wystarczy, a zainteresowanych zapraszam już niedługo –  w przygotowaniu wersja rozszerzona, w formie osobnego pliku.

A już w przyszłym tygodniu statystyki sierpniowe!