Miejski Odkrywca #1 szukamy inspiracji

Mieszkam w Gdańsku od ponad siedmiu lat. Wystarczająco krótko, żeby nadal mieć całą listę miejsc, w których jeszcze nie byłam i historii, których nie znam. A jednocześnie wystarczająco długo, żeby wyrobić sobie całkiem sprawnego autopilota. Dom – praca – sklep – dom. Repeat. Nawet rowerem trzymam się ostatnio tych dobrze znanych tras.

A przecież lubię swoje miasto. Lubię trafiać w nowe miejsca, zaglądać w nieznane ulice, zauważać drobne szczegóły nadające klimat okolicy. Niby jeszcze mogę się tłumaczyć, że przecież za zimno, za ciemno, że praca do późna. Zdjęcia nie lubią braku słońca a aparat nie lubi grubych rękawiczek. Ale zima powoli się kończy i skończą się też wymówki.

Dlatego z nową misją ruszamy na miasto. Miejski Odkrywca, brzmi dumnie! Co Ty na to?

Pierwsze podejście będzie lekkie, bez ruszania się zza biurka. Czas przekonać się, jak wiele miejsc umknęło nam dotychczas. A potem, z głową pełną obrazków i wyczulonym wzrokiem, będzie można ruszyć na podbój miasta :)

To gdzie szukać tych nowych, nieznanych wcześniej miejsc?

Poniżej opcje głównie dla Gdańska, ale na pewno znajdziesz ich odpowiedniki dla swojego miasta.

1. Google Maps, Google Street View, Google Earth

DuboisGoogleMaps
Źródło: Google Street View

Czyli coś, co każdy z nas na pewno już robił. Pomijając oglądanie własnego domu, bardzo przydatny gdy chcemy np. sprawdzić okolicę w której szukamy mieszkania/hotelu. Albo znaleźć firmę, do której mamy dojechać. Albo po prostu pomarzyć trochę, wędrując uliczkami Hiszpanii czy Włoch.

Więc dlaczego nie rozejrzeć się po własnym mieście? Wybierz sobie okolicę, w której jeszcze nie byłeś i… spaceruj! Zza ekranu nie straszna nam nawet najbardziej niebezpieczna dzielnica :)

2. Instagram

Jeśli uważasz, że na Instagramie można znaleźć tylko zdjęcia twarzy i jedzenia, nie wiesz co tracisz. Owszem, selfie są. Jedzenie też. Ale jest też ogromna ilość wyjątkowych zdjęć, ciekawych szczegółów czy nietypowych ujęć.

Najlepiej przeglądać zdjęcia po hashatagach (w tym celu polecam np. stronę Iconosquare). Sprawdź najprostsze: #Gdansk albo #igersgdansk.
Mnóstwo perełek można też znaleźć przeglądając archiwum tagu #zgadywanki3miejskie. Niesamowite, jakie miejsca i ujęcia można u ans znaleźć.

Zgadywanki
Źródło: https://instagr.in/t/zgadywanki3miejskie

A mój profil na Instagramie znajdziesz tutaj :)

3. iBedeker

A w nim, oprócz wielu merytorycznych i historycznych wpisów, również iBedekerowy konkurs fotograficzny. Czyli, podobnie jak na Instagamie, zdjęcia „z ulicy” z prośbą o wskazanie lokalizacji.

4. Trójmiasto Nieznane

Profil na Facebooku z ciekawymi zdjęciami miasta. Ostatnio co prawda idą w stronę ładnych zdjęć znanego Trójmiasta, ale wciąż trafia się trochę zdjęć mniej popularnych zakamarków.

5. …

polecisz coś jeszcze? :)

  • mmkay

    Inna fajna opcja, z której właśnie korzystam, by lepiej zapoznać Gdańsk to Geocaching – w mieście ukrytych jest ponad 100 skrytek, które często pokazują mało znane fragmenty miasta. Też polecam :)

  • Dobra inicjatywa. Wyjdź z domu, podróżuj i odkrywaj na nowo :) A jak miałbym polecać, to poleciłbym nasze pomysły i trasy spacerowe po Trójmieście ;)

  • Kamil Sulewski

    Polecam oczywiście swój blog ;) A prócz tego forum skyscrapercity, wikimapie, bądź książki ;) Powiem Ci, że robię podobnie, odkrywam swoje miasto na wiele sposobów. Mam w telefonie zapisanych wiele miejsc, których nie widziałem, a mieszkam w Gdańsku od urodzenia. Tylko odkrywać ! ;)