Blog z Miasta
  • Strona główna
  • Mapa stacji naprawczych
  • O mnie
  • Kontakt
  • Polityka prywatności

Blog z Miasta

Rower w mieście i miasto z roweru

  • Strona główna
  • Mapa stacji naprawczych
  • O mnie
  • Kontakt
  • Polityka prywatności

Co zobaczyć, co robić w Łodzi?

20 czerwca 2018

Pierwsza wizyta nie była szczególnie zachwycająca. Może dlatego, że przyjechałam do Łodzi w samym środku listopadowej szarugi :) W każdym razie, przez długi długi czas Łódź miałam raczej daleko na liście miast „do odwiedzenia”. Na szczęście postanowiłam dać jej drugą szansę i tym razem solidnie się przygotować. Efekt? Znalazłam tyle ciekawych miejsc, że nie zdążyłam zajrzeć nawet do połowy tych, które najbardziej chciałabym zobaczyć. I bardzo żałuję, że nie miałam jak wziąć porządnego aparatu!

Poniższa lista jest więc też ściągawką dla mnie na przyszłość, do których miejsc zajrzeć przy najbliższej okazji. A dla ułatwienia, mały bonus: poniżej mapa, którą zrobiłam sobie przed ostatnim wyjazdem. Jeśli tak jak ja macie ograniczony czas na zwiedzanie, dobrze wiedzieć, do których miejsc jest akurat najbliżej.

Ulica Piotrkowska

No kurczę, musiałam zacząć od tego :) Nie da się pominąć Piotrkowskiej w przewodniku po Łodzi! Rozglądajcie się uważnie, w górę, w dół, na boki, zaglądajcie w podwórka. Podczas krótkiej wizyty przemierzyłam ją kilka razy i za każdym odkrywałam coś nowego.

– –

OFF Piotrkowska

OFF Piotrkowska mieści się na terenie dawnej tkalni i przędzalni. Choć bywa kojarzona głównie z hipsterskimi knajpami, znajdziemy tu nie tylko jedzenie. „W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły pracownie projektantów mody, designu, architekci, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store i klubokawiarnie.”

Więcej informacji: strona www / Facebook

#offpiotrkowska

Post udostępniony przez Hanka (@anunnfoto) Maj 13, 2018 o 2:53 PDT

– –

Pasaż Róży

Zalicza się do Piotrkowskiej, ale zasługuje na osobną pozycję na liście. Żadne zdjęcie nie odda widoku tego miejsca na żywo. Całe ściany pokryte małymi kawałkami lusterek robią robotę nawet w pochmurny dzień, a w pełnym słońcu wygląda to wręcz magicznie!

Więcej informacji: strona www / Facebook

– –

Stajnia Jednorożców

Czy też bardziej przyziemnie: kolorowa wiata przystanku/tramwajowego węzła przesiadkowego. Jedni ją kochają, inni nienawidzą, ale nie sposób przejść obok tej konstrukcji obojętnie.

– –

Manufaktura i Muzeum Fabryki

Obsypane nagrodami za rewitalizację terenów starej fabryki, centrum handlowo-rozrywkowo-wszystkomające, w tym również przestrzeń dla różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Chętnie zrobiłabym więcej zdjęć, ale pogoda miała inne plany na ten wieczór :)

W Manufakturze mieści się tez Muzeum Fabryki, w którym „poznacie dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników.” – więcej na stronie Muzeum.

– –

Muzeum Kanału Dętka

Otwarte jest tylko w sezonie letnim – od maja, więc niestety nie miałam okazji wejść do środka.  Mieści się w dawnym zbiorniku na wodę deszczową, i, jak można przeczytać na stronie Muzeum, jest pierwszym w Polsce kanałem udostępnionym dla zwiedzających.

Więcej informacji: strona www / Facebook

W tym sezonie Muzeum Kanału „Dętka” zwiedzamy w ciemnościach (z latarkami). Aktualne godziny otwarcia: www.muzeum-lodz.pl. This season we invite you to the „Tube” Canal Museum in the darkness (with flashlights). Current opening hours: www.muzeum-lodz.pl. fot. M. Cieszewski / Poland.pl #muzeummiastałodzi #museumofthecityoflodz #muzeumkanałudętka #dętka #kanał #canal #łódź #lodz #muzeum #museum

Post udostępniony przez Muzeum Miasta Łodzi (@muzeummiastalodzi) Lip 26, 2017 o 6:29 PDT

– –

Cmentarz Stary

Cmentarz z wydzielonymi częściami dla zmarłych trzech wyznań: katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego.  Ponieważ dawni łodzianie uwielbiali ścigać się w demonstrowaniu swojej zamożności, na cmentarzu znajdziemy wiele wyjątkowych nagrobków i grobowców. Jeśli podobały się Wam zdjęcia z Cmentarza Nowodziewiczego w Moskwie, po tym cmentarzu również przejdziecie się z ciekawością.

– –

Cmentarz Żydowski

Wyjątkowo klimatyczny, ogromny cmentarz zajmuje powierzchnię prawie 40 hektarów – to jeden z największych cmentarzy żydowskich w Europie. Pochowano tu ok. 160.000 osób, z czego ponad 40 tysięcy na Polu Gettowym, gdzie znajdują się szczątki ofiar łódzkiego getta.

Więcej informacji i zdjęć: strona www / Facebook.

Uwaga: zgodnie ze zwyczajem, na terenie cmentarza żydowskiego mężczyźni powinni nosić nakrycie głowy.

– –

Park Ocalałych

Najmłodszy park w Łodzi, poświęcony upamiętnieniu osób ocalałych z holokaustu.

Więcej informacji: strona www.

 – –

Stacja Radegast / Stacja Marysin – Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Stacja – muzeum, miejsce początkowo służące jako punkt przeładunkowy towarów dla i z łódzkiego getta, tędy później  przywożono do getta Żydów z Europy Zachodniej, z tej stacji wywożono również ludność do obozów zagłady. Wrażenie robi długi tunel z wywieszonymi na ścianach listami transportowymi. Niemiecka skrupulatność w tej kwestii była przerażająca…

Więcej informacji: strona www / Facebook

 – –

Księży Młyn

Wyjątkowy zespół fabryczno-mieszkalny, całe osiedle charakterystycznych budynków wielorodzinnych wybudowanych dla pracowników fabryki. Zobacz więcej zdjęć na blogu Ruszaj w Drogę.

– –

Muzeum Komunikacji

Niewielkie muzeum, które może zaciekawić fanów komunikacji miejskiej, w szczególności tramwajów.

Więcej informacji: strona www / Facebook

 – –

Zajezdnia Muzealna Brus

Pozostając w temacie tramwajowym, podsunę Wam jeszcze jedno miejsce: muzealną zajezdnię tramwajową! Stare tramwaje, autobusy, a nawet osobna wystawa kasowników są dostępne w wybrane dni od kwietnia do września.

Więcej informacji: strona www

Źródło: http://www.kmst.pl/zajezdniabrus

 – –

Muzeum Książki Artystycznej

To nie tylko kolekcja książek, ale i zabytkowych maszyn drukarskich, mieszcząca się w zabytkowej willi Grohmana.

Więcej informacji: strona www / Facebook

Źródło: http://www.book.art.pl/index.php/wystawy-stale

 – –

Łódź Bajkowa

Czyli rozrzucone po mieście kilkanaście rzeźb przedstawiających postaci z seriali i filmów Studia Se-Ma-For. Tu znajdziecie ich lokalizacje na mapie.

Więcej informacji: strona www / Facebook

 – –

Muzeum Kinematografii

„Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.” Na zdjęciu: wystawione przed budynkiem rekwizyty z filmu Kingsajz.

Zobacz: strona www / Facebook

 – –

Park Klepacza w Łodzi

Ot, niewielki park, jakich wiele. Ale przez krótki czas w roku staje się wyjątkowy dzięki ogromnej ilości niebieskich kwiatów – cebulic syberyjskich, które gęsto zalewają trawniki. Ależ miałam szczęście, że przyjechałam dokładnie w czasie, kiedy kwitły! Jeśli przyjeżdżacie do Łodzi wiosną (ja byłam w połowie kwietnia) również możecie na nie trafić.

 – –

Centrum EC1 – Miasto Kultury

Centrum mieści się w zrewitalizowanych budynkach pierwszej łódzkiej elektrowni. Znajdziemy tu m.in. planetarium, Centrum Nauki i Techniki, Łódzką Komisję Filmową i Centrum Komiksu. Ale nie tylko – ja na przykład pod koniec czerwca spędzę tam weekend na blogerskiej konferencji :)

Więcej informacji: strona www / Facebook

 – –

Palmiarnia

Kolekcja egzotycznych roślin, z których najstarsze mają już po 150 lat!

Więcej informacji: strona www / Instagram

Zdjęcie: um.lodz.pl

 – –

Ogród botaniczny

Największy w Polsce ogród botaniczny, w którym znajdziemy rośliny z całego świata.

Więcej informacji: strona www / Facebook.

#naturebeauty#naturephotography#łódź#lodz#ogrodbotanicznylodz#ogródbotanicznyłódź#plants#trees#watermirror#przyroda#drzewa#staw

Post udostępniony przez @ egarak Kwi 20, 2017 o 5:24 PDT

 – –

Muzeum Animacji Se-Ma-For

Niestety tymczasowo zamknięte z uwagi na „problemy techniczne”, ale postanowiłam dodać je do listy bo kurczę, Se-Ma-For to bajki naszego dzieciństwa :) Mam gorącą nadzieję, że wkrótce znów zaczną działać i będę mogła je odwiedzić. Na blogu Ruszaj w Drogę możecie podejrzeć zdjęcia z wystawy.

Więcej informacji: strona www

Muzeum Animacji Se-Ma-For

Zdjęcie: se-ma-for.com

 – –

Biała Fabryka / Muzeum Włókiennictwa

Budynek dawnej fabryki, jeden z najstarszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Obecnie mieści się tu siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa czyli, jak sami piszą: „Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji.”

Więcej informacji: strona www / Facebook

– –

Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej

W chwili pisania artykułu Muzeum jest tymczasowo zamknięte, ale tę pozycję również zaznaczam na przyszłość. Na terenie Muzeum, wzdłuż zaaranżowanej uliczki, znajduje się kilka drewnianych budynków przeniesionych z Łodzi i okolic, typowych dla dawnej architektury miasta.

Więcej informacji: strona www.

Zdjęcie: www.muzeumwlokiennictwa.pl

 – –

Muzeum Miasta Łodzi z makietą dawnej Łodzi

Jak nie jestem fanką „tradycyjnych” muzeów, tak bardzo lubię tego typu makiety. Ta w holu Muzeum Miasta Łodzi pokazuje nieistniejące już budynki wyburzone w związku z założeniem łódzkiego getta.

Więcej informacji: strona www

Fragment miasta w miniaturze 🙂 _ #makieta #makietalodz #lodz #ldz #placwolnosci #muzeummiastalodzi #muzeumlodz

Post udostępniony przez FABRYCZNA 🏭 (@fabryczna.in) Wrz 17, 2016 o 8:02 PDT

 – –

Łódzkie Murale

Trudno nazwać to miejscem, bo jest ich mnóstwo i często wyskakują znienacka, zza rogu, nad głową. Sporo z nich zobaczyłam przypadkiem, z okna tramwaju, zupełnie tego nie planując. Można oczywiście skorzystać z mapy i polować na te ulubione, można też zdać się na los i co chwilę mieć niespodziankę „o, to ten, widziałam go w internecie!”.

Łódzkie murale. Ciekawostki i interaktywna mapa

—

Uff, na razie chyba wystarczy. Mam nadzieję, że już nikt z Was nie powie, że w Łodzi nie ma co robić :)

Już niedługo, pod koniec czerwca, będę tam ponownie. Pominęłam jakieś ciekawe miejsce? Dajcie znać!

Podziel się:

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Pinterest
3 komentarze
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
previous post
Wydział Biologii UG
next post
Wrzeszcz dawniej i dziś
  • Mariusz

    Zapraszam na http://www.dziswlodzi.pl – znajdziesz tu dużo więcej atrakcji ;)

  • Sensi

    Polecam Pałac Herbsta i kawiarnie z kotami Kocie Oczy. Oprócz tego Art Inkubator. Godne uwagi są cerkiew Aleksandra Newskiego i Św. Olgi oraz kościół Jezuitów. Zapraszam na http://www.facebook.com/sensitivaphoto znajdziesz tam dużo zakamarków z miasta.

  • maloposk

    Super artykuł!

    Jeżeli potrzebujesz pomocy w pozycjonowaniu twojej strony, zajrzyj tutaj:
    https://www.antygen.pl/pozycjonowanie-lodz


Cześć! Jestem Justyna, a to jest mój rower.
Chcę pokazać Ci Gdańsk, jakiego nie ma w przewodnikach. I zachęcić, żebyś również spróbował odkryć swoje miasto na nowo.
Jestem rowerzystką, pasażerem, czasem nawet kierowcą. Staram się pokazać miasto z rowerowej perspektywy, ułatwiając zrozumienie przepisów i zachęcając do wzajemnego szacunku na drodze.

Najczęściej czytane

  • Rowerem po jezdni: jak to jest z jazdą przy prawej krawędzi?

  • 50 darmowych pomysłów na Gdańsk

  • Zrób to sam! Stacje naprawy rowerów w Trójmieście

  • Skuter elektryczny i miasto: wszystko, co warto wiedzieć!

  • Jak mniej męczyć się na rowerze?



Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username
  • Facebook
  • Instagram

Justyna Jagielska 2013-2018 | Szablon: PenciDesign
Wszelkie materiały na blogu, o ile nie zaznaczono inaczej, są moją własnością i nie wyrażam zgody na ich kopiowanie.


Back To Top