Korona Starego Gdańska

Korona Starego Gdańska

Jedno miasto, osiem zabytków, ponad 1400 schodów i piękne widoki na cztery strony świata.

Chciałbyś pozwiedzać Gdańsk, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć? Znalazłam świetny przepis na początek.

Po ostatnich zachwytach nad ścieżkami ze Swarzewa czy Koronowa, można było odnieść wrażenie, że aż się palę do ucieczki z miasta. I chociaż owszem, doceniam piękno natury i pustki na ścieżkach, to najlepiej czuję się zanurzona po uszy w cywilizacji, nawet jeśli dostanę w pakiecie nieco spalin.

A już widok tej cywilizacji z góry… wieże, wieżowce i punkty widokowe to miejsca, w których mogłabym stać godzinami. Szczególnie w porze „zaraz będzie ciemno” :)

Gdańsk

Tym bardziej zdziwiłam się, że dopiero w tym miesiącu odkryłam uruchomiony w zeszłym roku projekt „Korona Starego Gdańska”. Pomysł prosty jak szprycha: książeczka na pieczątki przybijane w kolejnych odwiedzanych miejscach. Brzmi jak zabawa dla dzieci? A kto powiedział, że dorosłym nie wolno się bawić :)

Korona Starego Gdańska
… to się wydało, skąd będzie kolejny wpis

Myślę, że to świetna forma zwiedzania dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć. Mamy w Gdańsku tyle ciekawych opcji, że łatwo się tym ogromem opcji zachłysnąć… i z niezdecydowania nie zrobić nic. A tak, dostajemy mocno zawężoną listę miejsc, na tyle krótką, żeby nie przerażała, i na tyle długą, że można dowolnie ustalić sobie trasę, również czasowo. Podejrzewam, że niespieszne odwiedzenie całej ósemki zajmie mi kilka tygodni, choć bez trudu da się to ogarnąć w jeden weekend.

Co to za miejsca?
– wieża Domu Przyrodników
– wieża Ratusza Głównego Miasta
– wieża Bazyliki Mariackiej
– wieża więzienna w Muzeum Bursztynu
– Muzeum Zegarów Wieżowych
– punkt widokowy w Centrum Hewelianum
– Latarnia Morska w Nowym Porcie
– wieża Twierdzy Wisłoujście

Przyznać się, w ilu z tych miejsc byliście już wcześniej? Ja tylko w części, i to lata temu podczas jakiejś szkolnej wycieczki. A właściwie dlaczego? Dlaczego z ochotą wspinałam się na krakowską Wieżę Mariacką, a gdańską Bazylikę Mariacką oglądam tylko z zewnątrz?

Korona Starego Gdańska

Czas zabrać się za zwiedzanie, póki jesteśmy młodzi i mamy (yhm, w miarę) sprawne kolana do wspinania się po tych 1400 schodach. Brzmi jak niezła próba kondycji. Za daleko w góry? Taka wieża gwarantuje niezłą dawkę wspinania, i również niezłe widoki :)

Mam jeszcze jedną, cichą misję: wszystkie z tych miejsc zamierzam odwiedzić popołudniami, w zwykłe dni robocze. Nie będzie łatwo, bo wychodzę z pracy dopiero po 17:00. Ile razy już marudziłam, że wszystko super, zwiedzałabym, ale przecież pracuję, o tej porze wszystko pozamykane, do takiego zwiedzania to chyba urlop trzebaby wziąć. Najwyższy czas z tym marudzeniem skończyć! Zamierzam przekonać i siebie, i Was, że takie zwiedzanie da się spokojnie pogodzić z pracą.

Jak to działa?
1. Idziesz do dowolnego z wymienionych ośmiu punktów, i przy okazji zakupu biletów kupujesz też książeczkę (za 5 zł, jeśli dobrze pamiętam).
2. Odwiedzasz kolejne miejsca z listy, pamiętając o zabraniu książeczki i zgarnięciu stempla.
3. Zachwycasz się widokami.
4. Po zebraniu wszystkich pieczątek dostajesz odznakę Zdobywcy Korony Starego Gdańska.

Uwaga: według regulaminu, odznaka przyznawana jest dopiero po wypełnieniu i przekazaniu ostatniej strony książeczki zawierającej nasze dane (imię, nazwisko, adres, mail) oraz wyrażeniu zgody na przetwarzanie ich do celów marketingowych [tu więcej informacji].

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wziąć udział w zabawie z pominięciem tego etapu, poprzestając na satysfakcji z zebrania pieczątek, które można zbierać w pełni anonimowo.

Korona Starego Gdańska

To kto chętny podążyć moim śladem? A może ktoś z Was zdobył już odznakę?

Więcej informacji: strona projektu